Co je to archivní víno?
Označení archivní víno může mít každé víno, které šlo do prodeje nejméně tři roky po sklizni hroznů. Ne všechna vína jsou určená k archivaci, každý vinař či sklepmistr již při výrobě vína ví, jak s ním pracovat, aby bylo víno ve skvělé kondici i za několik let.
Taková vína je třeba také dobře skladovat, musí mít stálou teplotu skladování nejlépe mezi 10–12 °C, tmu a stálou vlhkost.
Náš archivní sklep
U nás ve VINIUM máme také archivní sklep. Je v našem druhém výrobním středisku Ostrovec (ve Velkých Pavlovicích), kde zpracováváme červená vína. Skrývají se v něm poklady, nejstarší víno tu máme Tramín červený z roku 1976. Celkem tu máme asi 26.000 lahví vína různých odrůd a ročníků.
Archivní víno na našem e-shopu
Archivní víno si můžete koupit také na našem e-shopu. Tato vína sice neležela v archivním sklepě, ale i tak jsou krásně zralá a plná skvělých tónů. Můžete se vybrat z několika vín, která jsou krásně nazrálá a zachutnají každému milovníkovi zralých, plných vín.
Vyzkoušejte třeba jakostní odrůdové André 2011, víno plné sušeného ovoce s dlouhou perzistentní dochutí. Dále pak černo rybízová Frankovka 2011, či Cabernet Moravia 2014 s dlouhou dochutí.
V nabídce máme i přívlastkové archivní vína. Zweigeltrebe pozdní sběr 2011 plné tónů sušených švestek, Cabernet Sauvignon pozdní sběr 2011 s nazrálou ovocnou vůní nebo Rulandské modré pozdní sběr 2013 s tóny povidel a hořícího dřeva.
Máte-li zájem o vína, která ležela v archivním sklepě, můžete nám napsat přes kontaktní formulář.
Nezapomeňte na dekantaci
Starší vína je vždy lepší dekantovat. V lahvi se totiž objevuje přirozená sedlina z vysrážených barev a tříslovin. Dekantací vína se sedliny ve víně zbavíte, zároveň se víno provzdušní a harmonizují se všechny vůně a chutě.
Můžete se podívat na náš starší článek, najdete tam návod, jak víno správně dekantovat.
Máte raději mladší svěží vína nebo dáte přednost nazrálým vínům? Už jste někdy archivní vína vyzkoušeli?
Tak na zdraví!