Skip to main content

Vinobraní začne ve vinařství VINIUM Velké Pavlovice tento týden, což je oproti loňskému roku o dva týdny později. Letošní vinná réva měla během roku dostatek srážek, hrozny ale malinko potrápily houbové choroby. Teď už se na jižní Moravě těší na slunečný podzim, aby měly hrozny možnost dosáhnout co nejvyšší cukernatosti před sklizní.

Na moravských vinicích byl letos opožděn nástup kvetení, a tak se bude vinná réva sklízet asi o dva týdny později, než tomu bylo v loňském roce. „Ani průběh počasí v létě nepřinesl žádnou změnu, proto bude letošní vinobraní o trochu posunuté. Podíváme-li se ale na situaci z dlouhodobého hlediska, sklízet se bude v obvyklých termínech,“ říká provozně-výrobní ředitel Václav Osička.

„Vinohrady letos suchem netrpěly, na druhou stranu to způsobilo vhodné podmínky pro šíření houbových chorob, a proto bylo nutné použít intenzivní ochrany. Pokud se podařilo vystihnout správné termíny aplikací přípravků na ochranu, a v porostech bez poškození krupobitím, pak újma způsobená patogeny je minimální,“ uvádí dále Osička.

Na závěr Osička ještě dodává, že si všichni vinohradníci přejí slunečný průběh podzimu bez trvalejších dešťů, aby se udržel co nejlepší zdravotní stav hroznů a měly možnost dosáhnout vyšších cukernatostí před sklizní. „V opačném případě, vydatnější deště způsobí praskání bobulí a následný nástup hniloby přinutí pěstitele uspíšit sklizeň hroznů při nevhodné technologické zralosti, což se podepíše na kvalitě ročníku.“

Tisková zpráva v PDF