Skip to main content

Ve středu schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona o potravinách zavádějící povinné kvóty na podíl českých potravin v obchodech nad 400 m2. Tato změna by pro koncového spotřebitele znamenala nedostatek vína v obchodech a zároveň také obrovské zdražení každé lahve.

Novela zákona, která ve středu 20. 1. 2021 prošla Poslaneckou sněmovnou, nemyslí na trh s vínem. Produkce českých a moravských hroznů nedokáže pokrýt celkovou spotřebu vína v České republice, pokryjí jen asi jednu třetinu celkové poptávky. „Na jednu stranu je ze zákona regulovaná výsadba nových vinic, na stranu druhou poslanci schválí novelu, která reguluje prodej dovozových vín,“ uvádí provozně-výrobní ředitel Václav Osička. „Znamenalo by to méně vína v obchodech pro zákazníka a z vína by se stalo nedostatkové zboží,“ dodává Osička.

„Cena vína pro koncového zákazníka by byla vyšší,“ říká obchodní ředitelka Ladislava Antálková. „Zároveň by zákazník neměl v obchodech takový výběr vína, jako má dnes. Vytratila by se rozmanitost nabízeného vína a zákazník by měl na výběr pouze omezené množství vín. Bojíme se tedy toho, abychom se nevrátili do doby před Sametovou revolucí, kdy nabídka vín a dalších potravin byla velmi omezená,“ dodává Antálková.

„Věříme, že zvítězí zdravý selský rozum a zákazníkovi zůstane možnost výběru a nebude se tak muset vzdát svých oblíbených vín. A také, aby za víno zaplatil to, co doposud,“ uvádí dále Antálková.

Provozně výrobní ředitel, obchodní ředitel, VINIUM, práce ve vinařství

Provozně-výrobní ředitel Ing. Václav Osička s obchodní ředitelkou Laďkou Antálkovou